10.3. Długotrwałe przyjmowanie kannabinoidów a zmiany w sferze psychicznej

Alkohol i konopie indyjskie są jednymi z najpopularniejszych substancji psy- choaktywnych w Europie. Jeden na sto dorosłych Europejczyków używa ko- nopi indyjskich codziennie (Aleksandrowicz, 2013: 5). Środki psychoaktywne zawarte w konopiach zalicza się do grupy kannabinoidów, a najistotniejszym z perspektywy badania zjawiska narkomani jest tetrahydrokannabinol (THC). Δ9-tetrahydrokannabinol jest głównym składnikiem aktywnym marihuany (Fletchera i wsp. 1996: 1051–1057). W krajach rozwiniętych konopie są naj- powszechniej nadużywaną nielegalną substancją.

W latach 90. ubiegłego wieku odkryto w organizmie człowieka układ endokannabinoidowy. Tworzą go receptory CB1 i CB2, kannabinoidy, endokannabino- idy i enzymy. Stymulacja receptorów CB1 skutkuje hamowaniem wydzielania wielu neuroprzekaźników i w konsekwencji zwiększeniem poziomu łaknienia, działaniem przeciwwymiotnym, uspokajającym i przeciwbólowym. Receptory CB1 mają znaczenie także w regulacji przebiegu snu, procesie zapamiętywania i uczenia się, neuroprotekcji, czynnościach układu odpornościowego i obni- żeniu ciśnienia śródgałkowego. Receptory CB2 biorą udział w kształtowaniu odpowiedzi immunologicznej (Komorowski, Stępień, 2007: 101 i 102).

ETIOLOGIA UZALEŻNIENIA

Uzależnienie można traktować jak chorobę przewlekłą, mającą skłonność do nawrotów, obejmującą zróżnicowane zaburzenia psychiczne, somatycz- ne i wegetatywne. Osoby wracają do zażywania substancji nawet po długich okresach abstynencji. Niejednokrotnie wystarcza jeden impuls, by człowiek tracił kontrolę nad potrzebą kontaktu ze środkiem uzależniającym. Behawio- ralnym przejawem uzależnienia jest niekontrolowane poszukiwanie sposo- bu na zaspokojenie potrzeby doświadczania działania substancji (Machoy-Mokrzyńska i in. 2007).

Mechanizmy uzależnienia (opisane przez Jerzego Mellibrudę)

  1. mechanizm nałogowego regulowania emocji;
  2. mechanizm iluzji i zaprzeczania;
  3. mechanizm rozpraszania i rozdwajania JA. 

Czynniki aktywizujące mechanizmy dzieli ze względu na źródło pochodzenia:

  • wewnętrzne:
    • choroby somatyczne i psychiczne,
    • uszkodzenie organizmu,
    • braki w zakresie praktycznych umiejętności życiowych,
    • destrukcyjną orientację życiową;
  • zewnętrzne:
    • ryzykowne sytuacje,
    • trwałe uszkodzenie ważnych relacji społecznych,
    • społeczne konsekwencje przyjmowania środka odurzającego (Mellibruda, 1997).

W procesie uzależniania ważną funkcję pełnią mechanizmy wzmocnienia po- zytywnego wywołujące subiektywne odczucie przyjemności oraz wzmoc- nienia negatywnego wiążącego się z usunięciem bądź złagodzeniem subiek- tywnie nieprzyjemnego odczucia. Większość substancji psychoaktywnych o charakterze uzależniającym aktywuje neuroprzekaźnictwo dopaminer- giczne w szlaku łączącym obszar nakrywki brzusznej ze strukturami układu limbicznego i korą przedczołową, czyli w dopaminergicznym układzie me- zolimbicznym i mezolimbicznokorowym. Dopamina uwalniana jest w więk- szym stężeniu podczas pierwszych kontaktów z nagrodą. Efekt ten maleje ze wzrostem tolerancji na substancję (Kostowski, 2006).

WYBRANE KONSEKWENCJE DŁUGOTRWAŁEGO ZAŻYWANIA KANNABOIDÓW

Wpływ kannaboidów na procesy poznawcze został niejednokrotnie po- twierdzony w badaniach. Fletcher i jego współpracownicy wykazali zwią- zek pomiędzy długotrwałym przyjmowaniem wyrobów zawierających THC a zaburzeniami selektywności i podzielności uwagi (Fletcher i wsp. 1996: 1057). Pope i współpracownicy wykazali, że upośledzenie zdolności poznawczych spowodowane długotrwałym przyswajaniem THC może być odwracalne (Pope i wsp. 2001: 915). Curran udowodnił natomiast związek między wielkoś- cią zażytej dawki THC a głębokością zaburzeń poznawczych, widoczny przez 24 godziny od zażycia narkotyku (Curran i wsp., 2002: 68).

Związek między zażywaniem kannaboidów a występowaniem zaburzeń psy- chicznych również został potwierdzony w badaniach. Długotrwałe przyjmo- wanie THC może powodować psychozy i zaburzenia lękowe, a odstawienie po długim okresie zażywania depresję (Uziałło, 2008: 85).

Ważne

Badania wskazują na wyższe ryzyko pojawienia się zaburzeń depresyjnych i zwiększone szanse na pojawienie się zaburzeń lękowych i prób samobój- czych u osób przyjmujących kannaboidy codziennie.Content...

Zażywanie wyrobów z konopi indyjskich w czasie ciąży wpływa na płód. Dzieci narażone w okresie prenatalnym na kannaboidy statystycznie częściej mają problemy ze skupieniem uwagi i nadmiernym przejawianiem zachowań agre- sywnych. Nastoletni użytkownicy konopi częściej niż ich rówieśnicy cierpią z powodu nieprawidłowości w strukturach mózgu, takich jak zmniejszenie grubości kory i zmniejszona korowa anizotropia frakcyjna. Osoby zażywające marihuanę na co dzień mają problemy z matematyką, ekspresją werbalną, se- lektywnością uwagi, zapamiętywaniem i przetwarzaniem informacji, a także odczytywaniem emocji innych ludzi (Szulc, 2013: 385–387).

Zespół amotywacyjny jest szeregiem objawów wywołanych przez długotrwa- łe zażywanie wyrobów z konopi. Sprzyja występowaniu stanów depresyjnych i lękowych. Po raz pierwszy opisano go w latach 60. ubiegłego wieku u osób palących marihuanę w dużych ilościach i przez dłuższy czas.

Cechy zespołu amotywacyjnego

  1. apatia, brak motywacji do działania, zanik zainteresowań, pasywność, rozkojarzenie (Matyjek, 2016);
  2. brak chęci do wykonywania prostych i codziennych czynności, poczucie pustki, spłycenie doznań, utrata ambicji (Dąbrowska i in. 2012).

ZABURZENIA SPOWODOWANE UŻYWANIEM KONOPI W KLASYFIKACJI ICD-11 (ICD-11: 6C41 )

 

Cannabis to zbiorcze określenie na preparaty psychoaktywne z konopi indyj- skich. Konopie indyjskie zawierają kannabinoidy, klasę różnorodnych związ- ków chemicznych, działających na endogenne receptory kannabinoidowe, które modulują uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu. Głównym psycho- aktywnym kannabinoidem jest δ-9-tetrahydrokannabinol (THC).

Ważne

Odpowiednio częste zażywanie wyrobów z konopi prowadzi do rozwinię- cia się szeregu zaburzeń. Konopie indyjskie działają na ośrodkowy układ nerwowy. Wywołują euforię, upośledzenie funkcji poznawczych i psycho- motorycznych, mają właściwości uzależniające.

 

 

Kategorie diagnostyczne, które mają zastosowanie do konopi

Kod ICD-11

Nazwa

6C41.0

Epizod szkodliwego zażycia konopi

6C41.1

Szkodliwy wzór zażywania konopi

6C41.2

Uzależnienie od konopi

6C41.3

Zatrucie konopiami

6C41.4

Odstawienie konopi

6C41.5

Majaczenie wywołane przez konop...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem