8.2.1.1. Kompulsywne napady objadania się – diagnostyka, mechanizm, biologiczne i psychospołeczne czynniki

Rozpoznanie

Żarłoczność psychiczna (bulimia) jest to zaburzenie polegające na występowa­ niu okresowych napadów objadania się i nadmiernej koncentracji na kontroli masy ciała. Takie napady są zbliżone do czynności przymusowych, których nie można powstrzymać, są impulsywne i niekontrolowane. Konsekwencją napadu objadania się są wyrzuty sumienia, a także lęk przed przytyciem i wynikająca z tego chęć pozbycia się namiaru pokarmu z organizmu.

Aby nie przytyć, pacjenci stosują nieraz skrajne metody. Powszechne jest pro­ wokowanie wymiotów, ale również stosowanie intensywnych ćwiczeń fizycz­ nych, środków przeczyszczających, moczopędnych, hormonów tarczycy lub specjalnych preparatów odchudzających.

Ponieważ prowokowanie wymiotów może występować kilka lub kilkanaś­ cie razy dziennie, mogą pojawić się zaburzenia elektrolitowe lub inne powik­ łania somatyczne. Na zaburzenie cierpią przede wszystkim kobiety (oko­ ło 10 razy częściej), a objawy pojawiają się nieco później niż w jadłowstręcie psychicznym.

Bulimia wydaje się przeciwieństwem anoreksji, jednak oba zaburzenia mają wiele cech wspólnych i bulimię można traktować jako dalszy ciąg jadłowstrętu, choć możliwa jest odwrotna kolejność. Możliwa jest również sytuacja, że ma­ sa ciała anorektyczki normalizuje się wraz z powrotem miesiączkowania, ale pojawia się napadowe przejadanie i prowokowanie wymiotów.

Cechami wspólnymi obu zaburzeń jest nadmierna koncentracja na proble­ mach odżywiania się; na kształcie i masie ciała; prowokowanie wymiotów lub przeczyszczanie się; możliwość występowania wtórnych zaburzeń hormo­ nalnych i metabolicznych (tężyczka, napady padaczkowe, zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśni). Tym, co odróżnia bulimię od anoreksji, jest przede wszystkim prawidłowa masa ciała.

W pierwszym kontakcie z pacjentką, która przejawia zaburzenia odżywiania, są możliwe dwie typowe sytuacje:

  1. Pacjentka zgłasza się z powodu dyskomfortu powodowanego świadomością istnienia napadów objadania się oraz nieskutecznych prób ich samodzielnego ograniczenia.
    W takiej sytuacji na ogół dysponuje ona już wstępną wiedzą na temat zabu­ rzenia pochodzącą ze środków masowego przekazu (np. internetu, książek).
    Należy zwrócić uwagę na:
  • postrzeganie siebie jako osoby otyłej z lękiem przed dalszym tyciem;
  • obecność epizodów objadania się, w których trakcie spożywane są duże ilości często wysokokalorycznych pokarmów;
  • pojawiający się po nich smutek i poczucie winy;
  • próby pozbycia się nadmiaru pokarmu (wymioty, przeczyszczanie się, gło­ dzenie i inne metody).

Pomiędzy napadami utrzymuje się nadmierna koncentracja na jedzeniu i po­ czucie głodu jedzenia. Napady objadania się mogą pojawiać się samorzutnie, ale mogą być również aktywowane przez trudne przeżycia.

  1. Pacjentka zgłasza się do klinicysty z innego powodu. Na podstawie swo­ jego doświadczenia klinicysta może podejrzewać istnienie zaburzeń odży­ wiania się i pogłębia wywiad w tym kierunku:
    1. „depresja” – możliwa jest taka sytuacja, że pacjentka zgłasza się z powodu uczucia smutku, określając je jako „depresja”, i nie łączy go z nieskuteczną kontrolą napadów objadania się lub kontroli impulsów. W takiej sytuacji kli­ nicysta, rozumiejąc smutek jako wtórny do objadania się, powinien zacząć od podstawowej psychoedukacji już na tym etapie i motywować do pod­ jęcia leczenia;
    2. złość – ponieważ napady objadania się są także formą rozładowywa­ nia emocji, mogą towarzyszyć innym zaburzeniom związanym z kontro­ lą impulsów (np. napadom gniewu, hazardowi itp.). Przyczyną zgłoszenia się pacjentki mogą być zatem inne trudności, np. napady niekontrolo­ wanej złości i nieświadomie może wtedy pomijać w wywiadzie napady objadania się;
    3. trudności w bliskiej relacji – w takim przypadku na terapię zgłasza się pacjentka lub para i głównym eksponowanym tematem są trudności w bliskiej relacji. Napady objadania się u pacjentki będą towarzyszyły tym kłopotom oraz skłaniały do odrębnego zajęcia się nimi;
    4. przekierowanie – pacjentka zostaje skierowana przez lekarza rodzinnego, do którego zgłosiła się z problemem typowo somatycznym, np. zaburze­ niami rytmu serca lub zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego bądź narastającego osłabienia. Wyzwaniem dla klinicysty będzie towa­ rzysząca wizycie ambiwalencja oraz oczekiwanie rozwiązania problemu w sposób medyczny „na jednej wizycie”;
    5. uzależnienie – ponieważ dość często bulimia współistnieje z uzależnie­ niem od alkoholu czy leków, należy zawsze pogłębiać wywiad w kierunku istnienia uzależnienia u osób z bulimią.

 

W trakcie zbierania wywiadu diagnostycznego należy również zwrócić uwagę na możliwość występowania powikłań somatycznych bulimii (Gałecki, Szulc 2018):

Tab. 1. Typowe powikłania somatyczne bulimii
Zaburzenia elektrolitowe, hipokaliemia
Zaburzenia rytmu serca, bradykardia, arytmia
Omdlenia, osłabienie
Powiększenie ślinianek przyusznych (czasami pacjentki mają widoczne powiększenie ślinianek, tzw. policzki chomika)
Uszkodzenie szkliwa zębów
Uszkodzenie skóry na palcach rąk (związane z prowokowaniem wymiotów)
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego (owrzodzenie żołądka, krwawienia, zaparcia, podrażnienie jelit, przełyk Barretta)
Wszystkie zaburzenia związane z utratą wagi i niedożywieniem (podobnie jak w przypadku anoreksji)

Źródło: wg Kucharska K., Wilkos E., Zaburzenia odżywiania, w: Jarema M., Wilkos E. ed. Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. PZWL, Warszawa 2016, s. 417–454

Obecność nasilonych zaburzeń somatycznych, o których mowa powy­ żej, jest wskazaniem do konsultacji internistycznej lub przynajmniej lekarza rodzinnego.

ETIOLOGIA I MECHANIZM ROZWOJU ZABURZENIA

W porównaniu do jadłowstrętu psychicznego bulimia w większym stopniu wynika z wpływów kulturowych, a częstość występowania zaburzenia w ostat­ nich dziesięcioleciach się zwiększa. Presja na bycie szczupłą ma większe zna­ czenie w powstawaniu objawów bulimii niż anoreksji, ale tak jak w anorek­ sji może być ona wyzwalana stresującymi wydarzeniami lub komentarzami dotyczącymi wyglądu.

Na pojawianie się objawów bulimii ma wpływ zmiana ideałów kobiecej sylwet­ ki, ponieważ szczupła budowa ciała stała się najbardziej widocznym aspektem jej fizycznej atrakcyjności, a równocześnie coraz bardziej społecznie potępia się otyłość.

Czynnikiem ryzyka bulimii może być wychowywanie się w rodzinie, w której inne osoby odchudzają się; wypowiadają krytyczne uwagi na temat wagi, figu­ ry lub sposobu odżywiania się. Przemoc fizyczna lub seksualna w dzieciństwie może zwiększać ryzyko pojawienia się zaburzenia odżywiania, ale również innych zaburzeń.

Cechami wspólnymi z jadłowstrętem psychicznym jest podatność rodzinna na zachorowanie. Może to być związane z oddziaływaniem tych samych warian­ tów genetycznych. Wskazywano również wspólne podłoże genetyczne z oty­ łością i zaburzeniami kontroli impulsów. Obserwacje dotyczące bliźniąt jedno­ jajowych wskazują na zgodność około 60% (Rybakowski, 2011).

Bulimia często współwystępuje z uzależnieniem od alkoholu, leków czy sub­ stancji psychoaktywnych, z zaburzeniami lękowymi czy depresją.

Z obserwacji klinicznych wynika, że głodzenie się może zwiększać ryzyko za­ chowań impulsywnych, w tym napadów objadania się. Jednorazowe spożycie ogromnej ilości pokarmu (zwykle zawierającego dużo węglowodanów i tłusz­ czów) może aktywować układ nagrody. Następnie uaktywniane są zachowa­ nia kompensacyjne, mające na celu ograniczenie wpływu przyjętego pokar­ mu na masę ciała (wymioty, środki przeczyszczające, intensywne ćwiczenia fizyczne).

Ośrodkowe szlaki serotoninergiczne biorą udział w regulowaniu zachowań związanych z jedzeniem i odczuwaniem sytości. Serotonina ma prawdopo­ dobnie działanie hamujące spożywanie posiłków. U osób chorych nawet po ustąpieniu objawów utrzymuje się nieprawidłowe stężenie receptorów serotoninowych 5­HT2A w obrębie kory oczodołowo­czołowej. Mniejsze wy­ dzielanie cholecystokininy po posiłku (istotny sygnał sytości) może powodować upośledzone odczuwanie sytości i być jednym z mechanizmów podtrzymują­ cych zaburzenie.

Cechy osobowości predysponujące do zachorowania można podzielić na dwie grupy.

  • Pierwsza to niska samoocena, perfekcjonizm, obsesyjność i sztywność poznawcza – cechy wspólne z anoreksją.
  • Pacjentki bulimiczne cechuje dodatkowo większa impulsywność, zapotrzebo­ wanie na stymulację oraz poszukiwanie nowości. Ta druga grupa cech może odpowiadać za to, że pacjentki bulimiczne przerywają ograniczanie posiłków i pojawia się napad obżarstwa.

Czynniki ryzyka występujące w dzieciństwie to negatywna samoocena, nie­ śmiałość, zaburzenia lękowe, powierzchowna relacja lub jej brak z rówieśnikami, poczucie beznadziejności.

KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE ZAWARTE W KLASYFIKACJI ICD-10 ORAZ DSM-5

Kryteria diagnostyczne bulimii (żarłoczności psychicznej) zostały opisane w obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD­10 oraz amerykańskiej DSM­5. Po­ dobne kryteria zawiera najnowsza klasyfikacja ICD­11, która niedługo stanie się obowiązująca. Poniżej zestawiono najważniejsze kryteria diagnostyczne dwóch głównych systemów.

Tab. 2. Najważniejsze kryteria diagnostyczne bulimii wg systemów ICD-10 i DSM-5

ICD-10

DSM-5

Występują nawracające epizody przejadania się

(co najmniej dwa razy tygodniowo w ciągu trzech mie­ sięcy), w których czasie w krótkim okresie spożywane są duże ilości pokarmu.

Utrzymuje się uporczywa koncentracja na jedzeniu i silne pragnienie lub poczucie przymusu jedzenia (głód).

Pacjent usiłuje przeciwdziałać efektom „tycia” za pomocą jednej lub więcej z następujących metod:

  1. prowokowanie wymiotów,
  2. prowokowanie wydalania stolca,
  3. kolejne okresy głodowania,
  4. stosowanie: leków obniżających łaknienie, prepara­ tów tarczycy, leków moczopędnych; w przypadku chorych na cukrzycę mogą oni bagatelizować leczenie insuliną.

Samoocenianie siebie jako osoby otyłej oraz zaburza­ jący strach przed przytyciem (zwykle prowadzące do niedoboru masy ciała).

Nawracające epizody objadania się. Epizod charaktery­ zuje się obiema z następujących cech:

  1. Jedzenie w określonym czasie (np. w ciągu dwóch godzin) takiej ilości pożywienia, która zdecydowanie przekracza to, co większość ludzi zjadłaby w podob­ nym czasie i okolicznościach,
  2. Poczucie braku kontroli nad jedzeniem w czasie opisanego epizodu (np. poczucie, że nie można zaprzestać jedzenia lub zapanować nad tym, ile się zjada).

Nawracające, nieodpowiednie zachowania kompensa­ cyjne podejmowane w celu zapobieżenia przyrostowi masy ciała, takie jak: prowokowanie wymiotów, n...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem