4.3.2.  Koszmary senne, lęki nocne oraz bruksizm towarzyszące zaburzeniom snu – różnicowanie oraz wskazówki do diagnozy i karty pracy

„Dobrej nocy!” – takie i podobne życzenia większość ludzi wymienia wieczo- rami ze swoimi bliskimi, patrząc optymistycznie na perspektywę odpoczynku w łóżku. Rano z kolei wymieniają się informacjami na temat tego, czy dobrze spali i co im się śniło. Dobry sen przynosi witalność, zły odbiera energię i ob- niża nastrój. Osoby, które cierpią na zaburzenia snu, często patrzą w kierunku łóżka z lękiem.

Podczas pandemii COVID-19 ta grupa zaburzeń zbierała swoje żniwo głównie ze względu na wyższy poziom stresorów (dystans społeczny, zmiany w obsza- rze szkolnym i zawodowym, niepokój związany z niepewną sytuacją ekono- miczną, potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia danej osoby i jej bliskich) oraz zmianę stylu życia (praca zdalna, zmiana pór snu, krótszy czas spędzany na zewnątrz, dłuższy czas korzystania z urządzeń elektronicznych). W związku z tą globalną sytuacją wiele nawyków behawioralnych uległo zmianie, skutku- jąc zaburzeniami snu występującymi tak powszechnie, że potocznie zaczęto je określać jako „koronasomnia”. Zazwyczaj problemy ze snem kojarzą się właśnie z bezsennością, zaburzenia snu obejmują jednak też inne grupy diagnostycz- ne. Liczba osób w społeczeństwie, które skarżą się na wzmożoną potrzebę snu w ciągu dnia, jest niewiele niższa niż w przypadku bezsenności.

Dane w procentach

W badaniach epidemiologicznych nadmierną senność obecną prawie każ- dego dnia w tygodniu i negatywnie wpływającą na codzienne funkcjo- nowanie zgłasza około 7% dorosłych. Wraz ze zwiększającym się w spo- łeczeństwie odsetkiem osób otyłych narasta również problem zaburzeń oddychania podczas snu, głównie zespołu obturacyjnego bezdechu sen- nego, którego rozpowszechnienie wynosi obecnie około 14% u mężczyzn i 7% u kobiet. Zaburzenia snu mogą dotyczyć nie tylko jego długości i jakości, ale też polegać na występowaniu nieprawidłowych doznań i za- chowań podczas snu. Do tych, które są szczególnie obciążające emocjo- nalnie, zalicza się m.in. koszmary senne. Do takich, które mają negatywne konsekwencje zdrowotne, zaliczamy bruksizm. Są i takie, które nie są prze- żywane świadomie i nie powodują cierpienia, np. lęki nocne i somnambu- lizm. Osoby ich doświadczające zgłaszają się po pomoc głównie wtedy, gdy dowiedzą się o ich występowaniu od bliskich lub gdy dojdzie do urazu ciała.

Dla rozróżnienia zaburzeń snu, które dotyczą samego snu, od tych związanych ze stanami występującymi podczas snu, Amerykańska Akademia Medycyny Snu wprowadziła do klasyfikacji zaburzeń snu dwa ważne pojęcia: dyssomnie i parasomnie.

  • Dyssomnie przejawiają się nieprawidłową ilością, jakością lub rytmem snu.
    Osoba doświadczająca dyssomnii będzie miała trudność w zainicjowaniu snu, utrzymaniu jego ciągłości, budzeniu się o pożądanej porze lub też będzie do- świadczać wydłużenia czasu snu i nadmiernej senności w ciągu dnia. W tej grupie znajdują się m.in.: bezsenność, hipersomnie pochodzenia ośrodkowe- go, np.: narkolepsja, zaburzenia rytmu okołodobowego snu i czuwania oraz zaburzenia snu związane z zaburzeniami oddychania w czasie snu. Prawdo- podobieństwo wystąpienia dyssomnii zwiększa nieprawidłowa higiena snu, nadmierny stres, stosowanie substancji psychoaktywnych, przyjmowanie le- ków wpływających na regulację snu, zły stan zdrowia psychiczny i somatyczny.
  • Parasomnie klasyfikuje się jako niepożądane, nieprawidłowe zachowania, stany fizjologiczne i emocjonalne, które pojawiają się podczas zasypiania, w trakcie snu, przy wybudzeniach ze snu lub w określonym stadium snu. Pa- rasomnie zazwyczaj pojawiają się, kiedy śpiąca osoba przechodzi pomiędzy kolejnymi fazami snu. W początkowych godzinach snu występuje najwięcej snu głębokiego, dlatego też w tych godzinach występują parasomnie zwią- zane ze snem NREM (non-rapid eye movement) – somnambulizm, lęki noc- ne i wybudzenia z dezorientacją. Z kolei ilość snu REM (rapid eye movement) jest największa w drugiej połowie nocy i wówczas występują częściej para- somnie związane ze snem REM – koszmary senne i zaburzenia zachowania w czasie snu REM. Parasomnie mają najczęściej łagodną postać i ograniczo- ny czas trwania. Czynnikami ryzyka nasilającymi parasomnie są nieregularne pory snu i jego niedobór. Sama nazwa „parasomnia” pochodzi z łaciny para- (‘powyżej, ponad, obok’) + somnus (‘sen’).

Zarówno dyssomnie, jak i parasomnie mogą wystąpić u ponad 50% lu- dzi w postaci pojedynczych epizodów w ciągu życia. Jeśli są wydarzeniami incydentalnymi, nie wymagają leczenia. Jak w większości zaburzeń psychicz- nych, tak i w zaburzeniach snu, o tym czy parasomnia stanowi problem kli- niczny decyduje powodowane przez nie pogorszenie funkcjonowania w ciągu dnia.

W klasyfikacji ICD-11, która zacznie obowiązywać od początku 2022 r., koszmary senne i lęki nocne znajdują się w grupie parasomnii. Lęki nocne zakwalifikowa- no do podgrupy zaburzeń wzbudzenia związanych ze snem NREM (Disorders of arousal from NREM sleep), a koszmary senne do podgrupy parasomnii zwią- zanych ze snem REM (Parasomnias related to REM sleep). Bruksizm wyodręb- niono z grupy parasomnii i zakwalifikowano do podgrupy zaburzeń ruchowych związanych ze snem (Sleep-related movement disorders).

KOSZMARY SENNE – WSKAZÓWKI DIAGNOSTYCZNE

Według ICD-11 koszmary senne to powtarzające się, żywe marzenia senne, o nieprzyjemnej tematyce, często dotyczącej zagrożenia dla osoby, która ich doświadcza, powiązane z występowaniem silnych emocji. Występują w czasie snu REM, często prowadzą do wybudzenia się, niepokoju, negatywnych emo- cji i silnej potrzeby przywrócenia komfortu. W przypadku dzieci pojawia się też niechęć, aby ponownie ułożyć się do snu i próbować zasnąć. Istotnym ele- mentem różnicującym koszmary senne od lęków nocnych związanych z głę- bokim snem NREM jest to, że osoba, która doświadcza koszmarów sennych, po wybudzeniu szybko odzyskuje jasną świadomość, jest w pełni zorientowana i potrafi opisać treść koszmarów sennych.

Koszmary senne wywołują silne reakcje emocjonalne obejmujące najczęściej strach, złość, gniew, wstręt, zawstydzenie, smutek i są powiązane z wybudze- niem się ze snu w stanie silnego niepokoju. Różnicuje się je z męczącymi ma- rzeniami sennymi, których treść również powoduje dyskomfort, ale nie prowadzi do wybudzeń i niemożności powrotu do snu.

Koszmary senne mogą mieć charakter idiopatyczny, co oznacza, że nieznana jest ich przyczyna, lub mogą występować jako objaw innych zaburzeń. Nie- zależnie od etiologii częstość występowania koszmarów sennych zwiększa- ją niewłaściwe nawyki związane ze snem oraz czynniki zewnętrzne, czyli nie- korzystne warunki do snu. Zaliczamy do nich spanie w niewygodnej pozycji lub w niewygodnym łóżku, bądź kaloryczny posiłek zjedzony na krótko przed snem. Koszmary senne mogą być też powiązane ze złym stanem zdrowia, np. nasilającą się w nocy niewydolnością krążenia lub oddechową, choroba- mi alergicznymi, zespołami bólowymi, chorobami zapalnymi, np. gorączką pojawiającą się w toku infekcji. Koszmary często są także związane ze wzmo- żonym niepokojem, przewlekłym stresem, nadużywaniem substancji psycho- aktywnych, a także z zaburzeniami psychicznymi. Są jednym z objawów Zespołu Stresu Pourazowego (Post Traumatic Stress Disorder, PTSD). Około 80% pacjentów, którzy w reakcji na zdarzenie traumatyczne rozwinęli PTSD, doświadcza koszmarów sennych, podczas których następuje częściowe odtwarzanie traumatycznego wydarzenia.

Koszmary senne mogą rozpocząć się już w okresie przedszkolnym, kiedy u dzieci rozwija się zdolność poznawcza do zrozumienia tego, że mogą być w jakiś sposób zranione. Co ciekawe, ich tematyka różni się w zależności od wieku rozwojowego. Młodsze dzieci mają koszmary dotyczące potworów i in- nych postaci z wyobraźni, starsze dzieci obawiają się bardziej realnego zagro- żenia. Przykładowo, ich koszmary dotyczą oddzielenia od opiekunów, spadku z wysokości, bycia samemu, ciemności czy też obcych ludzi, którzy są postrze- gani przez dziecko jako groźni.

Epizodyczne koszmary są zjawiskiem powszechnym, dotyczącym wszyst- kich grup wiekowych. Przewlekłe koszmary, określane jako trwające dłużej niż 3 miesiące, występują u 21% dzieci w wieku 2–5 lat oraz u prawie połowy dzieci w wieku 6–10 lat (41%). Najczęstszymi tematami koszmarów u dzieci w tym wieku są: wtargnięcie obcych ludzi do domu, sytuacje społecznej ekspozycji i negatywnej oceny, uszkodzenia ciała, choroby oraz katastrofy naturalne i zja- wiska nadprzyrodzone. U starszych nastolat...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem